Зимівля пасіки

Взимку бджоли знаходяться в заціпенінні. Але на відміну від теплокровних тварин, їхні тіла не підтримують постійної температури – вона змінюється в залежності від температури навколишнього повітря. Щоб не замерзнути, бджоли протягом усієї зимівлі зберігають необхідний тепловий мінімум за рахунок раціонального витрачання енергії і кормів, Коли температура у вулику опускається нижче 8 градусів, бджоли збиваються у клуб.

При цьому в його ядрі температура найвища. У зовнішньому шарі – кірці – вона може знижуватися до 6 градусів. Кірку складають щільно притиснуті одна до одної бджоли, зберігаючи нерухомість по кілька діб. Періодично вони міняються місцями з особинами з більш теплої частини клуба. Усередині його бджоли ворушать лапками, крильцями, повільно переміщаються, виробляючи тепло. Цей рух і викликає специфічний гул усередині вулика.

Давниця Відпочинок Рибалка

І чим нижча температура навколишнього повітря, тим сильніше гул. – Незважаючи на те, що бджоли самоорганізовані, завдання бджоляра – не залишати їх взимку без нагляду і двічі-тричі на місяць прослуховувати вулики. Гул, що чути звідти, має бути рівним і постійним. У разі відхилення від норми, потрібно з’ясувати причину.

Якщо на клацання по вулику бджоли спочатку будуть гомоніти, а потім замовкнуть, зимівля проходить нормально. При нестачі корму бджоли видають шелесткий звук.

Для підгодівлі можна використовувати рамку з медом, нарізані медові стільники, або медово-цукрове тісто. Підживлення має бути теплим. Якщо бджоли зимують у пристосованих приміщеннях, то там необхідно створити оптимальну температуру від мінус 2 до плюс 2 градусів. При підвищеній температурі бджоли поводяться неспокійно, відриваються від гнізда, намагаються покинути вулик. У цьому випадку необхідно посилити вентиляцію вічками і дати бджолам воду в мокрій серветці під холстик. Вологість повітря повинна становити 75-85%.

Якщо вологість занизька, то бджоли видають різкий розрізнений гул. Щоб підвищити вологість у зимівнику, підлогу і стіни змочують водою, розвішують вологі ганчірки. Якщо вологість вища за норму, то треба підсилити вентиляцію або розставити плоскі ємності з негашеним вапном, яке інтенсивно вбирає вологу. Що стосується зимівлі на волі, то сильні сім'ї успішно зимують в умовах стійкого снігового покриву. В умовах пізнього або нестійкого снігового покриву необхідний захист від протягів і додаткове утеплення вуликів.

Важливо запобігати проникненню гризунів у вулики, бджоли не виносять мишачого запаху і навіть можуть загинути. Визначити перебіг зимівлі можна і за станом підмору. У січні-лютому виконується конт-рольний відбір проб мертвих бджіл. Якщо бджоли виявилися розгризеними, то у вулик проникли миші, якщо у комах роздуті черевця, то це вказує на захворювання нозематозом. Кристали цукру на підморі свідчать про кристалізацію меду, вологий підмор – про закисання корму.

На сторінці

На сайті 74 гостя та 0 користувачів

FB

LimNet Локальні інформаційні мережі
Канал не знайдено