Бджолиним деревом називають бджолярі різні дерева. Хтось вважає таким деревом липу, хтось - білу акацію, хтось ще що-небудь. Але якщо якомусь дереву найбільше і підходить таке визначення, так це Еводія. Англійці не дарма називають її bee, bee tree, що  означає «бджолине дерево».

Батьківщиною цього дерева, званого ще корейської акацією, є Далекий Схід - Китай і Корея, - а в Європі він відомий близько півстоліття. Зараз фахівці налічують близько 50 видів Еводії, але багато хто вважає, що деякі її види в дійсності є всього лише одним видом: Evodia hupehensis. Але є і Evodia Daniellii. Ці види цвітуть у різний час. Коли на «гіпейской» Евод з'являються червоні плоди, «даніелька» тільки зацвітає, а це вже майже вересень.

Росте досить швидко, досягаючи до 15 метрів висоти з широкою розлогою кроною. Цвіте з середини липня до середини серпня. Квітки виділяють багато нектару і пилку. Майже місяць бджоли літають на них протягом усього дня. І у вересні, коли вже квітучих рослин майже немає, бджоли несуть з «даніелькі» темно-жовту обніжжя. А адже пилок в цей час вже рідкість Обніжжя однієї бджоли важить 9,2 мг. Одне доросле дерево дає до 60-90 кг високоякісного меду, нагадує акацієвий, але з характерним ароматом. Німці - шанувальники Еводію - називають її Wohlduftraute, що означає приємно пахне.

Еводія добре переносить посуху і високу температуру, і при цьому рясно виділяє нектар. За наявними даними вона добре переносить взимку низькі температури, і навіть, якщо верхівки гілок підмерзають, вона, тим не менш, рясно цвіте.

Еводія НЕ примхлива щодо грунту, і не вимагає спеціальних умов для її вирощування. Однаково добре переносить бідні, сухі і піщані ґрунти. Розмножується виключно насінням, що дозрівають в жовтні. В одному кілограмі міститься 175 000 дрібних, чорних і твердих насіннин. Потрібно пам'ятати, що схожість їх погана, - сходить приблизно 1/4 насіння, - але навіть при цьому, з одного кілограма виходить близько 45 000 сходів, що теж немало.

Практика показує, що деякі насіння сходить на другий і навіть на третій рік. Насіння висівають на початку квітня. Втім, це краще робити вже проклюнулися насінням, для цього взимку їх необхідно поміщати в морозилку два рази на короткий час, тобто насіння повинні пройти стратифікацію. Інші стверджують, що насіння потрібно збирати восени під деревами, а взимку класти на холод і у вологий місце; оболонка насіння набухає, і навесні їх сходить більше. Тому цей спосіб краще, і краще висівати насіння пізно восени, прикривши тонким шаром землі. Наступної весни з'являється багато сходів і на другий рік можна розсаджувати їх на постійне місце. Так як Евод віддає перевагу сонячним місцям, і їх крони тоді бувають більше і пишніше, добре садити їх на межах рядами. Саджанці зацвітають через 3-4 роки після посадки.

Нові дані говорять, що Еводія рідко дає пропуски в цвітінні. А оскільки вона цвіте 20-30 днів, і бджоли за день збирають понад 3 кг нектару і багато пилку, то Еводію можна рекомендувати як чудовий медонос, оскільки вона зацвітає зазвичай в сепні.

В мережі можна знайти насіння Єводії Данієля за 10 насінин просять від 60 до 80 грн. Ціна дворічних саженців коливаєтьсся від 400 до 800 гривень

 

Back to Top