Медоносні трави

На землі нашої країни росте пилконосних і медоносних рослин, кущів і дерев більше тисячі видів, проте велика частина з них для бджільництва як галузі не представляє особливій цінності. Лише нескоько десятків видів рослин медоносів і пилконосів має практичне значення.

При цьому основну частину товарної продукції у кожній окремо взятій місцевості дають лише декілька видів. До них можна віднести рослину медонос, кущі або дерева медоноси, які займають великі площі землі і відрізняються відмінною нектаропродуктивністю. Виходячи з вищесказаного, можна зробити деякий висновок, що медоносна база включає головні і другорядні медоноси. У свою чергу другорядні медоноси лише забезпечують бджіл невеликим медозбором, або таким, що його підтримує.

З головних сільськогосподарських медоносних культур можна виділити наступну рослину медонос: гречиха, еспарцет, рапс, коріандр, соняшник, бавовник, деякі види буркуну. А до дикорослих медоносів можна віднести деякі види клену і верби, жовту і білу акацію, липу і інші.

 

Щоб успішно розвивати бджільництво і отримувати бажану товарну продукцію високої якості, потрібна наявність хорошої культурної або природної медоносної бази. Зрозуміло, що утримування пасіки на місцях з бідною рослинністю без проведення додаткових заходів по її поліпшенню до позитивних результатів не може привести. Тому бджоляру і треба висаджувати поблизу своєї пасіки рослину медонос, сприяюче отриманню більшої кількості якісного меду і, відповідно, ефективності і рентабельності пасіки.

Виняткову цінність для бджільництва представляє багата різноманітність угідь: наявність луків, садів, лісів і полів з вирощуваними на них рослинами медоносами. Останні цвітуть практично безперервно без тривалих перерв в медозборі. В цьому випадку навесні цвіте така рослина медонос як мати-й-мачуха, кульбаба, плодові і медоносні дерева (клени, верби). А в літній період починають цвісти польові культурні медоноси: малина, липа, лугові трави, восени ж зацвітають серпуха, верес, цикорій, пізні посіви деяких медоносів і інші.

За тривалістю життя рослина медонос як вид можна підрозділити на однорічні, дворічні і багаторічні. До однорічних медоносних рослин відносяться соняшник, гречка, баштанні культури та ін. Дворічні рослини медоноси - це буркун, дягель, насінники овочевих культур; багаторічні - суниця, эспарцет, лугові трави, люцерна, конюшина і плодові насадження.

Польові культурні рослини медоноси

Культурні (сільськогосподарські) медоносні рослини обробляють практично в усіх землеробських районах країн пострадянського простору. У багатьох степових і лісостепових районах ці медоносні культури служать головним джерелом отримання меду. Але найбільший інтерес для бджільництва як галузі представляє рослина медонос гречка, гірчиця, соняшник, коріандр, фацелія, еспарцет, рожева і біла конюшина, буркун і інші культури.

Гречка є цінним медоносом, з якого в сприятливий рік з одного гектара можна отримати до 100 кг якісного меду. Найбільша активність відвідуваності бджіл гречки під час її цвітіння спостерігається в першу половину дня і до вечора. Мед, зібраний з гречки, має різкий приємний аромат і гострий на смак.

Соняшник також є цінним медоносом. Хоч соняшник і виділяє нектару дещо менше, ніж гречка, наявність величезних площ посівів цієї культури прирівнюється до розряду кращих медоносів. Масове цвітіння соняшнику доводиться на липень - серпень, тривалість цвітіння близько місяця (3-4 тижні). Соняшниковий мед можна віднести до числа кращих з існуючих сортів меду, він має ясно - жовтий відтінок, ледве уловимий приємний аромат і ніжний смак.

Гірчиця (сарептська, біла) - однорічна олійна рослина, яка також представляє чималу цінність для бджолярів. Пов'язано це з досить тривалим періодом цвітіння, який наступає приблизно на сороковий день з часу посіву і триває близько 20-ти днів. Цю рослину медонос активно відвідують бджоли переважно в уранішні години. Прибігаючи до статистики отримання меду, можна відмітити, що з 1-го гектара сарептської гірчиці можна отримати меду до 60-ти кг, з гектара білої гірчиці - від 50-ти до 100 кілограм. Мед гірчичний світлувато - жовтого кольору, має приємний аромат і своєрідний смак.

Рапс також є однорічною олійною рослиною. Буває яровий і озимий рапс. Так от другий дає бджолам ранній медозбір, що, звичайно ж, має важливе значення весняного розвитку бджілосімей. Озимий рапс зацвітає в період кінець травня - початок червня, в цей час в природі ще практично не цвітуть природні медоноси. Тривалість цвітіння рапсу - 30 днів, медопродуктивність варіюється в межах від 30-ти до 60-ти кг з одного гектара.

Яровий рапс починає цвісти під кінець червня і триває його цвітіння приблизно сорок днів. Медопродуктивність з 1 га ярового рапсу досягає 80-100 кг з 1 га.

Коріандр відноситься до однорічних ефіромаслічних рослин. Коріандр висівають як навесні, так і на зиму. Тому залежно від термінів посіву він і цвіте в різні періоди: весняний посів зацвітає у кінці червня - початку липня, озимий же починає цвісти приблизно на пару тижнів раніше. Тривалість цвітіння цієї медоносної рослини - один місяць, медопродуктивність варіюється в межах від 60-ти до 120-ти кг, в деяких випадках за наявності сприятливих умов з 1 га коріандру можна отримати до двохсот кг меду з гектара. Мед коріандру відрізняється своєрідним смаком і різким ароматом.

Конюшина червона є багаторічною цінною кормовою культурою з сімейства бобових. Виділяють такі види конюшини: одноукосний (пізньостиглий) і двуукосний (ранньостиглий). Прибігаючи до статистики, можна відмітити, що з одного гектара одноукосної червоної конюшини бджоли середньоруської породи збирають до 10-ти кілограм меду, тоді як з двуукосної конюшини - до 25-ти кілограм.

Еспарцет посівний - ця багаторічна рослина сімейства бобових, що є відмінною кормовою культурою. Висівання еспарцета сприяє підвищенню родючості грунту і поліпшенню його структури. Починає цвісти еспарцет у кінці травня - початку червня, період цвітіння - від 15-ти до 20-ти днів. Медопродуктивність з 1 га посівів досягає планки в 120 кг меду з приємними смаковими якостями. Для бджоляра еспарцет представляє велику цінність ще тому, що його цвітіння зазвичай доводиться на той період, коли в природі відносно небагато квітучих медоносних рослин.

Буркун (буркун білий дворічний і буркун жовтий дворічний) - хороша кормова рослина і відмінний медонос. Найбільшу цінність представляє для тваринництва, використовується на силос, як сіно, в якості пасовищного корму, а також застосовується в якості зеленого добрива. Буркун цвіте дуже довгий час: від липня і до пізньої осені. Медопродуктивність виражається в 100-200 кг меду. Для бджільництва доцільніше використати буркун білий однорічний, при посіві його можна використати як спеціальний медонос з подальшою переробкою на зелене добриво або на силос. Буркуновий мед має високі смакові якості, має дуже ніжний і приємний аромат.

Люцерна - це багаторічна рослина сімейства бобових. Хорошим медоносом є люцерна синя або посівна. Медопродуктивність при поливі цієї культури досягає "нечуваних" результатів: до 300 кг меду з 1 га! Медопродуктивність люцерни без поливу - 25-50 кг з одного гектара. Цвітіння люцерни доводиться на червень - липень. Витягнутий із стільників люцерновий мед на вигляд бурштиново-золотистого відтінку, такий мед досить швидко кристалізується.

Боби кінські - відмінні однорічні рослини медоноси, що цвітуть в червні - липні. Рослина доставляє бджолам багато нектару. Проте нектароносність бобів кінських безпосередньо залежить від погоди: найбільш сприятлива погода для виділення квіткою максимуму нектару - тепла і дещо волога. Медопродуктивність коливається від декількох кілограм до 46-ти кг з гектара.

Ехінацея пурпурна - багаторічна трав'яниста рослина медонос. Тривалість цвітіння ехінацеї другого року життя - 2-2,5 місяця. Медопродуктивність - до 130-ти кг меду з 1 га суцільного травостоя. Особливо цінна ця культура тим, що вона починає цвісти у кінці літа, коли інші медоноси практично відквітнули і бджоли відчувають нестачу корму. Ехінацею пурпурну обробляють як лікарську рослину в спецгоспах.

"Дикі" рослини медоноси

Волошка лугова - це багаторічна рослина, найчастіше зустрічається на околицях полів, на заливних луках, біля доріг. Період цвітіння - з червня по серпень. Медопродуктивність 1-го гектара суцільного посіву 130-220 кг відмінного густого меду, приємного на смак і аромат.

Волошка синя або польова - однорічна рослина медонос, що цвіте у більшості своїй в червні-липні. Найбільша відвідуваність бджолами відзначається в червні-липні. Волошка здатна виділяти нектар навіть в посуху. Медопродуктивність цієї рослини досягає межі в 40 кг з 1-го гектара. Мед має зеленувато - жовтий відтінок, досить густий, з ледве уловимим мигдалевим запахом.

Бальзамін або недоторка - рослина медонос, яке як рід включає до 400 видів багаторічних і однорічних рослин. Поширена в основному в районах Азії і Африки. Зацвітає у кінці червня, відвідується бджолами навіть в дощову погоду. Найбільша медопродуктивність до 350-ти кг з генктара угідь.

Герань лугова - багаторічна рослина медонос. Період цвітіння з червня по вересень. За деякими даними, 1 га суцільного травостоя в Україні виділяє від 30-ти до 70-ти кг цукру, в Казахстані - до 50-ти кг, в Підмосков'ї - до 22 кг.

Материнка звичайна - багаторічна рослина медонос, період цвітіння якого дуже розтягнутий: 90-130 днів. Починає цвісти материнка в червні і закінчується її цвітіння до кінця вересня. Медопродуктивність з 1 га суцільного травостоя досягає 85-ти кг. Мед з материнки дуже приємний на смак, має ясно - бурштиновий колір із зеленуватим відливом, придатний для підгодівлі бджіл взимку, оскільки досить повільно кристалізується.

Звіробій звичайний - багаторічна рослина. Цвіте з червня по серпень. Дає нектар і досить багато пилку. Вміст цукру в нектарі з одного гектара суцільного травостоя до 47-ми кг.

Суниця лісова - багаторічна рослина медонос, період цвітіння якої з травня по червень. Медопродуктивність 1 га суниці - 15-20 кг.

Лаванда - трава, напівчагарник, кущ. У природі зустрічається більше 25-ти видів. Культивують лаванду в основному в Криму, Молдавії і на Кавказі. На одному місці може рости до 18-ти років. Медопродуктивність висока - до 150-ти кг з 1 га. Лавандовий мед має приємний аромат і дуже смачний.

Меліса або лимонна м'ята - багаторічна рослина медонос, що цвіте в липні - серпні. Мелисса здавна вважається чисто бджолиною рослиною, яка досить часто в народі називають медівка, маточник, роевик, пасіка. Запах меліси заспокоює бджіл. Мелісовий мед приємний на смак.

М'ята польова хороша медоносна рослина, яку досить часто відвідують бджоли. Цвіте на продовженні тривалого періоду: з червня по жовтень. Мед з приємним запахом, колір - бурштиновий.

Чебрець звичайний - багаторічний напівчагарник, мабуть, найпоширеніша лікарська і медоносна рослина. Медопродуктивність чебрецю досягає практично 170-ти кг на Україні, а у Білорусії - усього лише близько 46-ти кг з гектара.

 

Добробуд Сколе деревяний зруб

На сторінці

На сайті 56 гостей та 1 користувач

FB